Hitachi ZW 370 Türkiye’nin mermer ocakları için hazır

Hitachi ZW 370 Türkiye’nin mermer ocakları için hazır

Enka Pazarlama, başta madenler ve dekapaj sahaları olmak üzere, Hitachi ekskavatörlerle Türkiye pazarında sağladığı başarıyı, şimdi büyük ölçekli Hitachi yükleyicilerle de güçlendirmeyi hedefliyor.

2020 yılının ikinci yarısı itibariyle pazara sunulan ZW370 lastikli yükleyici ile ilgili olarak firmanın Lastik Tekerlekli Yükleyiciler ve İş Geliştirme Direktörü Batuhan Mutluer’den bilgi aldık.

Hitachi ZW 370’in başlıca kullanım alanları nelerdir?

Bu sınıftaki makineler başta mermer sektörü olmak üzere madencilik, taş ocakları ve dekapaj sahalarında, malzeme yükleme ve taşımada kullanılmaktadır. Ancak makinelerin yaklaşık %80’lik kısmı, mermer sektörü tarafından alınmakta ve kullanılmaktadır.

Madencilik şartları çok ağır ve zordur. Hele mermer madenciliği çok daha zordur. Dolayısıyla burada çalışacak makinelerin ağır hizmet tipi olması gerekir. Aksi taktirde kısa zamanda sorunlar çıkaracaktır. Bu da markanın veya ürünün sektörden silinmesine neden olur.

Bu sektörde iyi bir makineden söz etmek için en az 10.000 saat sorunsuz çalışması beklenir. Sektörde 30.000 çalışma saatini geçmiş ve hala çalışmaya devam eden birçok Kawasaki 95 makinamız bulunuyor.

Yeni Hitachi modelinizle Kawasaki arasında benzerlikler var mı?

Makinemiz Kawasaki 95 Z7 ile aynı DNA yapısına sahip olup aynı üretim hattından çıkmaktadır. Hitachi mühendisleri tarafından üzerinde modifikasyonlar yapılarak, Hitachi ekskavatör ile aynı iletişim ve kontrol sistemlerini kullanan bir yapıya getirildi. Hitachi’nin ekskavatör de yakaladığı başarıyı yükleyicide de yakalamayı hedefliyoruz.

ZW370’in ön plana çıkan özellikleri nelerdir?

Hitachi ZW 370 yukarıda da belirttiğim üzere Hitachi ekskavatör ile aynı kontrol ve iletişim tabanını kullanmaktadır. CANBUS sistemi ile makinenin hidrolik, elektrik, güç sistemleri kontrol edilmektedir. Uydu verileri Hitachi ekskavatörlerle aynı platformdan takip edilebilmektedir. Hitachi’nin ilk tercihi olan Isuzu motorlar bu yükleyicilerde de kullanılmaktadır. Bu motorlar Hitachi için özel yazılım ve donanım ile üretilmektedir. Makinenin yazılımındaki en önemli noktalardan birisi de hatalı operatör kullanımını sonucu makinenin zarar görmesi gibi durumları, makinenin kendisinin mümkün olduğunca minimize etmesidir.

Makinemizde; lock-up, breake-up, anti slip, traction force, değişken vites değişimleri vb. gibi birçok özellikleri içinde bulunduran INTELLITECH akıllı işletim sistemi bulunmaktadır. Bu sistem; makinenin patinaj çekmesini önlemek, hızlı ve seri çalışmasını sağlamak, az yakıt yakmasını temin etmek, yüke giriş/çıkış vites değişimlerini sağlamak, yola ve eğime bağlı vites geçişlerini önce/sonra yapmak gibi birçok detayı mükemmel bir şekilde organize ederek, az yakıtla ve en verimli şekilde seri ve çok iş yapılmasını sağlıyor.

Makinenin yakıt tüketimi nasıl?

36-40 ton sınıfı, 380-390 HP gücünde bir makine için yakıt tüketimi son derece düşüktür. Verilecek rakamlar çalışma şartlarına, ocak yapısına, eğimine, vb. gibi birçok koşula bağlı olarak değişmektedir. Mermer sektöründe kullanılan makinelerin rölanti süreleri fazla olduğundan dolayı yakıt tüketimleri sağlıklı bir bilgi vermemektedir. Örneğin blok taşıyan bir makine az yakıt tüketirken, ocak içi hafriyat yapan bir makine bunun iki katına kadar yakıt tüketebilmektedir. Önemli olan yapılan faydalı iş/zaman kısmının yakıt ile mukayese edilmesidir.

Yeni modelin tasarım özellikleri hakkında neler söyleyebilirsiniz?

ZW 370, tasarım özellikleriyle de Kawasaki 95 Z7’nin konfor ve iş güvenliği ön planda tutan DNA’sını taşıyor. Tasarımda güvenlik, konfor ve verimlilik kavramları ön plana çıkıyor.

İş ve saha güvenliği açısından operatörün makinanın etrafını kolayca görebilmesi için arka/yan motor kaput eğimleri, arka alt taraf kör nokta için (50 cm kadar kör nokta) yardımcı kamera, ön taraf alt camlar, yan, arka ve ön geniş görüş açısı sağlanmıştır. Ayrıca, elektrikli acil durum direksiyonu, frenler, rops ve fops özellikli kabin gibi konular üzerinde hassasiyetle durulmuştur.

Operatörün konforu ve daha yüksek çalışma verimi için ses izolasyonu, ısı izolasyonu, toz izolasyonu, kabin içi ters basınç sistemi (kabine toz girmemesi için), kabin dışı ve içi havalandırma filtreleri (hepa), bütün kumanda sistemine koltuktan kolay ulaşım, ısıtmalı operatör koltuğu, klimaya bağlı soğutma dolapları gibi özellikler sunuluyor.

Makinenizi servis ve bakım kolaylığı açısından nasıl değerlendirirsiniz?

Öncelikle operatörlerin ve servisin müdahale edeceği alanlar birbirinden ayrıldı. Bakım aralıkları uzatılarak operatörün makine yerine işine odaklanması hedeflendi. Ters dönen fan pervanesi ile motor üzerindeki ve radyatör aralarındaki tozların temizliği sağlandı. Çift yakıt filtresi ile kötü veya sulu mazotun vereceği zararlar minimize edildi. Türkçe LCD ekran operatörün, makinedeki olası arıza ve sorunları kolayca gidermesi için anahtar oldu. Operatör her sabah makinayı çalıştırdığında, ‘check’ tuşuna basarak mekanik kısımlar hariç tüm rutin kontrollerini, CANBUS sistemi ile makineye de yaptırabiliyor.

 

Hitachi ZW 370 teknik özellikler

Çalışma ağırlığı

36.010 kg

Motor modeli

Isuzu 6WG1

Azami motor gücü

389 hp

Şanzıman

Powershift

Hidrolik pompa

Pistonlu tip

Tam dönüşte statik emniyet yükü

26.270 kg

Lastikler

29.5R25