Mermer ocaklarının güçlü ve ekonomik ikilisi: Hitachi ve Kawasaki

2019

İş Makinası - Mermer ocaklarının güçlü ve ekonomik ikilisi Hitachi ve Kawasaki

Mermer ocaklarının güçlü ve ekonomik ikilisi Hitachi ve Kawasaki  

Mermer ocaklarının güçlü ve ekonomik ikilisi: Hitachi ve Kawasaki

Enka Pazarlama’nın satış ve satış sonrası hizmet güvencesiyle Türkiye pazarına sunulan Hitachi ekskavatörler ve Kawasaki lastikli yükleyiciler, mermer ocak işletmecilerinin temel beklentileri olan yüksek güç, dayanıklılık ve yakıt ekonomisi özellikleriyle dikkat çekiyor.

Kawasaki’nin 95Z7 ve 115Z7 lastikli yükleyicileri ve Hitachi’nin ZX350LCH-5A, ZX400LCH-5A ve ZX490H-5A paletli ekskavatör modelleri mermer ocakları için ön plana çıkıyor. Türkiye pazarına sunulan makinelerin ağır hizmet tipi olmasının kullanıcılara uzun ve verimli kullanım ömrü açısından avantaj sağladığı vurgulanıyor.

Makinelerden temel beklentiler

Mermer ocaklarında bir lastikli yükleyiciden ve bir ekskavatörden beklenenler farklıdır. Lastikli yükleyiciler blok taşıma dışında birincil öncelikle itme görevini yerine getirirler. Çünkü yapılan kesimlerin aynadan uzaklaştırılması hem işin önünü açarken hem de tezgahlama (ebatlama) kısmına taşınmasını sağlıyor. Bunun için makineden beklenen temel özellik itme kuvvetidir. İkinci görevi ise ebatlanan blokların hasarsız bir şekilde stok sahasına taşınmasıdır. Asıl göze çarpmayan ama önem arz eden bir diğer nokta ise atık ve molozların ocak önünden döküm alanına taşınması veya kamyona yüklenerek uzaklaştırılmasıdır.
Yükleyicilerde bir şekilde her makina ebatlanan blokları kapasitesine göre taşıyabilir ama yapılan kesimlerin aynadan uzaklaştırılması gerçek iş gücünü belirler. Kawasaki yükleyicilerin mermer sektöründeki kuvvetli imajının temelinde bunun olduğu belirtiliyor.Ekskavatörlerde ise yıkımlarda makinanın kombine hareket yapabilmesi hem iş verimi hem de iş güvenliği açısından büyük önem taşıyor. Hitachi’nin patentli hidrolik sistemi sayesinde bunu en iyi yapabilen makine olduğu ve hareketli kısımların birbirini etkilemediği belirtiliyor.

Kawasaki 115 Z7 memnuniyeti 2.’yi aldırıyor

Mermer ocaklarında artan kapasite beklentisi makine tercihlerinde de değişikliğe sebep oluyor. Bu anlamda Kawasaki’nin 115 Z7 lastikli yükleyicisi, bu ürün grubunda oldukça ön plana çıktı. Enka Pazarlama yetkilileri, müşterilerinin bu boydaki makinanın serilik, manevra kabiliyeti, itme kuvveti ve oldukça düşük olan yakıt tüketiminden dolayı çok memnun olduklarını ve bugüne kadar Kawasaki 115 Z7 alan hemen her müşterilerinin 2. ve 3‘üncüsünü aldıklarını belirtiyorlar.

Yine 2014’ten bu yana Türkiye pazarına sunulan Kawasaki 95Z7 modelinin bugüne kadar 200 adetten fazla satıldığı, kronik sıkıntıların olmaması ve bu boy bir makine için beklenenden yüksek performans göstermesi sebebiyle kullanıcıları memnun ettiği ifade ediliyor. Boyundan büyük işler yapan makinenin genel standartlarında günümüz teknolojisinin en yeni özelliklerini barındırdığı ve özellikle eğimli ocaklarda çalışma randımanının çok yüksek olduğu belirtiliyor.Yeni Hitachi 5A Serisi ekskavatörlerle yüksek verim ve yakıt tasarrufu

Hitachi’nin uzun yıllar Türkiye şartlarını ve mermer ocaklarını en ince detaylarına kadar inceleyerek ve yüksek kalite, dayanıklılık ve düşük yakıt tüketimi felsefesi ile geliştirerek 2016 yılında pazara sunduğu yeni 5A serisinin, önceki 3A serisine kıyasla hemen tüm modellerde %15-20 mertebesinde yakıt tasarrufu sağladığı ifade ediliyor. 

Bunun temelinde, hidrolik sistemde yapılan iyileştirmeler ve motor yönetimindeki teknolojik gelişmeler bulunuyor. 5A serisi makinelerde Hitachi'nin HIOS III tipi yeni ‘Akıllı Hidrolik Sistemi’ bulunuyor. Bu sistem, hidrolik takviye özelliği, tanka dönen kayıp yağ miktarını azaltması, gelişmiş bom resirkülasyon sistemi, kazı rejenerasyon özelliği, EKO modu gibi sayısız avantajları sayesinde çalışma hızını artırırken yakıt tüketimini düşürüyor. Bununla birlikte motor kumanda sistemindeki iyileştirmeler sayesinde pompanın dizel motordan çektiği güç optimize edilerek, performanstan taviz vermeden yakıtta iyileşme sağlanabilmiş.
ZX 350-5A serisi, yeni açılan ocaklarda hızlı olması ve kademeler arasında kolayca dolaşabilmesi sebebi ile tercih ediliyor. Makine, yeni nesil hidrolik sistemi sayesinde kol koparma kuvvetinde ve pamter uygulamalarında beklentileri fazlasıyla karşılıyor.

Orta ölçekli ve çok büyük yıkım yapılmayan ocaklarda kullanımı yoğunlaşan ZX400LCH-5A modeli, büyük ve kuvvetlendirilmiş alt şasesi, bomu ve ağır hizmet tipi yürüyüş takımı ile sektördeki ağır şartların üstünden gelebilecek özelliklere sahip bulunuyor.

50 ton sınıfının başarılı bir modeli olarak gösterilen Hitachi ZX 490H -5A da yüksek üretim yapılan zorlu ocakların lokomotifi görevini üstleniyor.